Úver na auto alebo leasing – čo sa vám zíde viac?

Potrebujete nové auto, ale chýba vám na jeho kúpu hotovosť? V tom prípade máte niekoľko možností, no medzi tie najvyužívanejšie patrí úver na auto alebo leasing. Viete, kedy sa vám vybraná možnosť vyplatí viac? 

Úver na auto

Financovanie auta pomocou bankového úveru uprednostňujú predovšetkým súkromné osoby a samozrejme tí, pre ktorých je dôležité vozidlo vlastniť. Stačí podpísať úverovú zmluvu a auto je vaše. Aké výhody plynú z jeho vlastníctva? Právoplatný majiteľ si v podstate môže nakladať so svojím vozidlo podľa ľubovôle. V prípade nedostatku financií ho môže predať. Kúpiť si nové lacnejšie alebo získané peniaze použiť na hocičo iné. To, že ste sa rozhodli pre úver na auto, oceníte aj vtedy, ak dôjde k dopravnej nehode a auto bolo poistené. Finančné prostriedky v takom prípade dostane majiteľ vozidla, teda vy. Ak by ste auto brali na leasing, peniaze by putovali leasingovej spoločnosti.

Úver na auto poskytujú bankové i nebankové subjekty mnohokrát s tým, že žiadateľ nemusí mať žiadnu vlastnú hotovosť. Nevýhodu úveru na auto však je, že na jeho získanie musíte splniť prísnejšie pravidlá a zároveň preukázať účel použitia finančných prostriedkov. 

Leasing

Nepopierateľnou výhodou pri financovaní pomocou leasingu je pohodlnosť a rýchlosť vybavenia. V podstate pri návšteve akéhokoľvek predajcu automobilov máte možnosť financovať auto pomocou leasingu, zatiaľ čo v prípade úveru musíte ísť do banky.

Z hľadiska úrokov a poplatkov zvykne byť leasing o čosi výhodnejší, počas trvania zmluvy však nie ste majiteľom auta. Musíte sa však oň starať tak, akoby ste boli jeho majiteľom. Zároveň sa s leasingom spája povinnosť uzavrieť havarijné poistenie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že leasing sa vyplatí najmä pri úplne novom aute a pri podnikateľoch, ktorý ním získajú daňové výhody.

Foto: Bigstockphoto