Založiť s.r.o. na Slovensku, to je horor

Ako Pavol Krátky zistil, založienie sro nie je vôbec ľahké. „Pochopil som že na založenie firmy musím naštudovať celý rad zákonov, vyznať sa podrobne v účtovníctve a v daniach. Slovenské zákony sú zbytočne zložité a narazil som tiež na prebujnenú byrokraciu. Nakoniec som bežnú spoločnosť s ručením obmedzeným zakladal niekoľko mesiacov a musel som si aj tak nakoniec zaplatiť právnu pomoc,“ rozpráva Krátky.

Príbeh Pavla Krátkeho u nás pritom nie je ojedinelý. Vďaka komplikovanej legislatíve vzniká na Slovensku menej firiem než v mnohých iných Európskych krajinách. Pomalší nárast počtu firiem má zase negatívne dôsledky na ekonomiku. „Vďaka komplikáciám, na ktoré narážajú podnikatelia pri zakladaní firiem, sú na vzostupe služby ponúkajúce zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným, akcioviek a ďalších právnických osôb na kľúč,“ opisuje situáciu Lukáš Tomek, šéfredaktor finančného servera Bohati.sk.

Ako zakladanie funguje? Často ide o vopred vytvorenú firmu (ready-made spoločnosť) pripravenú na odovzdanie záujemcovi o založení sro. Nasleduje predaj spoločnosti podnikateľovi. Založenie firmy tak nemusí trvať dlhšie ako 24 hodín. Tí, ktorí využijú služby rýchleho založenia firmy, tiež často chcú mať sídlo spoločnosti na lukratívnej adrese, prípadne zháňajú asistentku, ktorá im bude pomáhať s korešpondenciou a administratívou. Všetky tieto atribúty spĺňajú takzvané „virtuálne kancelárie“. Ak máte virtuálne sídlo v Bratislavě, môžete podnikať odkiaľkoľvek a nemusíte pritom platiť drahý nájom skutočných kancelárií v hlavnom meste.