Mať finančnú rezervu sa oplatí

Súčasná ekonomická situácia leckoho núti obracať korunu vo vrecku a pozerať sa do budúcnosti prinajmenšom s obavami. Nezamestnanosť síce pomaly, ale stále rastie a mnoho ľudí uvažuje, ako mať svoje peniaze v bezpečí.

Nielen banky preto prichádzajú so širokou ponukou zaujímavých produktov sporenia, ktoré takéto nároky spĺňajú. Akcie síce zaznamenaly strmý pád, ale práve to je skvelá príležitosť pre to, investovať napríklad do zaistených fondov, ktoré vďaka dlhodobému zhodnocovaniu na súčasnom stave do budúcnosti len zarobia. Pre tých, ktorí potrebujú mať svoje peniaze na dosah, sa zase dobre hodí sporiace účty. Odborníci odporúčajú mať nasporené najmenej šesťnásobok (av období ekonomickej recesie dokonca deväťnásobok) bežných mesačných nákladov na domácnosť.

Finančné prebytky z výplaty môžete prevádzať na terminovaných účtoch. Rôzne finančné ústavy lákajú klientov na zaujímavo vyzerajúcu úrokové sadzby. Tie však sú vyhlasované, a preto sa môžu kedykoľvek zmeniť (väčšinou potom znížiť).

Zaistené fondy: výnos kombinovaný s nízkym rizikom

Ak nechce človek riskovať a pritom je ochotný nechať svoje peniaze zarábať dlhodobejšie, nie je od veci informovať sa o výhodách už spomínaných zaistených fondov. Práve zabezpečené fondy sú kvalitné poistkou toho, že o svoje vložené prostriedky rozhodne neprídete, a to ani pri výrazných výkyvoch na trhu. Stačí vytrvať vo fonde do jeho splatnosti. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 3 do 6 rokov (podľa typu fondu). V dobe splatnosti príslušného fondu vám bude vyplatená nielen pôvodný investovaná čiastka, ale aj výnos investície, ktorého minimum aj možné maximum poznáte väčšinou vopred. Pritom sa do zaistených fondov nemusíte vkladať žiadne závratné sumy, ktoré by oslabili váš domáci rozpočet.

V každom prípade nie je súčasná „krízová“ doba dôvodom, prečo nevyužiť možnosti sporiť alebo investovať. Vďaka príznivej inflácii totiž vaše uložené peniaze môžu „prekročiť svoj tieň“ a skutočne zvyšovať svoju hodnotu. Nebojte sa nechať si poradiť, ako svoje peniaze správne rozložiť tak, aby ste mali dostatok peňazí k dispozícii aj nechali svoje peniaze optimálne zarábať. Finanční poradcovia vám pomôžu zostaviť váš optimálny finančný plán na základe vašich potrieb aj aktuálnych možností.