Oplatí sa práve teraz investovať do nehnuteľností?

Trh s realitami je bohatý, čo však neznamená, že automaticky produkuje aj bohatých ľudí. Investovať treba šikovne, v správnu chvíľu a do nehnuteľností, ktoré sa podarí speňažiť. Ideálne v krátkodobom horizonte.

Medzi druhy nehnuteľností, ktoré sú aktuálne v kurze, patria najmä byty. Prím hrajú skôr tie menšie, jedno až dvojizbové, no záujem stále trvá aj v prípade rozmernejších trojizbových a väčších. Byty na predaj Bratislava, ale aj iné časti Slovenska, ponúka v menšom množstve, než je dopyt po nich, z čoho zákonite vyplýva rast cien. A ten by najbližších päť rokov určite klesať nemal, skôr naopak.

Zaujímavú investíciou sú nové byty v projekte Premiére

Klesajúce úvery, mierne rastúce ceny bytov

Mnohým v tejto súvislosti môže prísť na myseľ situácia z „krízových“ rokov 2008 a 2009, kedy v jednom roku ceny šialene stúpli o tretinu, aby v nasledujúcom roku zaznamenali prudký pokles o takmer 15%. To však nie je realita poslednej päťročnice, kedy staršie domy aj novostavby Bratislava a väčšie mestá na Slovensku ponúkajú za lepších podmienok. Naopak, od roku 2013 ceny bývania zaznamenávajú stabilný mierny nárast v jednotkách percent, k čomu iste prispievajú aj klesajúce hypotekárne úroky. Aj vplyvom lacných hypoték preto ľudia čoraz častejšie pristupujú ku kúpe bytu ako k investícii, ktorá má jasnú prioritu.

O cene rozhodujú aj vonkajšie faktory

Vo všeobecnosti platí, že väčšie byty kupujú ľudia na bývanie a menšie, jedno až dvojizbové, zase preto, aby ich mohli následne prenajímať. O cene bytu v oboch prípadoch nerozhodujú len jeho dispozičné vlastnosti, ale aj lokalita, v ktorej sa nachádza, a predovšetkým občianska vybavenosť v podobe blízkosti škôl, nemocníc, obchodov alebo rekreačných zariadení. V tomto smere to má excelentne vyriešené developersky projekt Premiére, o ktorom zistíte viac na www.finep.sk.

Vizualizácia projektu Premiére

Pri prenájme sa dá využiť Airbnb

Ak sa chystáte byt prenajímať, plánujte s rozumom a nohami na zemi. Byt prenajatý 12mesiacov v roku je často len snom, ktorý s realitou nemá nič spoločné. Východiskom z núdze môže byť v poslednom období tak populárna zdieľaná ekonomika v podobe prenajímania bytu cez Airbnb. Suma za prenájom cez túto službu sa v Bratislave pohybuje na úrovni 35€, no v zásade sa jedná o krátkodobé prenájmy v trvaní niekoľkých dní.